Fundacja Przystanek Schronisko
Numer konta bankowego:
PL 67 1050 1243 1000 0090 3014 0421
SWIFT: INGBPLPW
KRS: 0000431376
NIP: 6351830983

 

"Posiadanie psa jest jak tęcza.

Szczenięta są radością na jednym jej końcu.

Stare psy są skarbem na drugim."


Co musimy wiedzieć o opiece nad psim seniorem

 

U każdego wraz z wiekiem organizm zaczyna nieco szwankować. Psów nie omija ten proces, ich układ krążenia i oddechowy nie jest już taki sprawny co powoduje, że szybciej się męczą, mięśnie i stawy nie pracują już tak sprawnie, chód jest wolniejszy i łapy jakby sztywniejsze. Absolutnie nie przeszkadza to w spacerach, które jedynie muszą być nieco krótsze i wolniejsze. Zmysły starszego psa też nieco słabną, gorzej widzi i słyszy, czasami traci orientację. Tym bardziej ważne jest by dla jego bezpieczeństwa i spokoju Twojego sumienia pies wyposażony był w adresówkę.

 

Często zmienia się również apetyt starszego psa, może zacząć przybierać na wadze (zmienia się metabolizm i mniej się porusza), może mieć problemy z gryzieniem. W dzisiejszych czasach nie jest to problem, na rynku jest bardzo dużo karm skierowanych dla psów w podeszłym wieku, ich skład dostosowany jest do potrzeb naszego staruszka.

 

Opieka nad starszym psem powinna być dostosowana do postępujących zmian w zachowaniu psa. Przede wszystkim zapewnijmy mu ciepły kącik, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał, gdzie nie będzie przeciągu, starsze psy lubią ciepło i wygodę. Kondycja starszego psa jest bardzo ważna, ale nie zmuszajmy go by biegał, skakał i ćwiczył jak młody szczeniak, pozwól mu narzucić tempo na spacerze, dostosuj swój krok do jego szybkości. Ale nie traktuj go też zbyt ulgowo, regularne spacery i zabawy są ważnym czynnikiem pozwalającym na utrzymanie psa w dobrej kondycji.

 

Musimy pamiętać, że starszy pies bardziej marznie i zimą może być konieczne wyposażenie go w ciepłe ubranko! Chore, stare stawy nie lubią wilgoci i zimna, ubrany senior będzie chetniej spacerował, szczególnie jezeli jego sierść jest bez podszerstka. Poza tym strasze psy nie mają już tak gęstego futerka jak za młodu.

 

Pamiętajmy o regularnym robieniu badań psiemu staruszkowi, pozwoli to na wykrycie ewentyalnych chorób w ich wczesnym stadium i  szybkie  podjęcie leczenia. Proponujemy raz do roku zrobić badania krwi (morfologię, badanie wątroby, analizę moczu), dobrze jest też zbadać serce. Uczulamy na wszelkie rodzaje ustawicznego kaszlu, czy chrząkania, które mogą być spowodowane chorobą serca, powtarzające się biegunki, wymioty, jak również wzmożone picie wody, które jest częstym objawem bólu.

 

Dbajmy również o zęby psiego seniora, są już słabsze, bardziej podatne na osadzanie się kamienia nazębnego, a choroby zębów i dziąseł mogą prowadzić do infekcji bakteryjnej całego organizmu. Psi senior powinien być również w dalszym ciągu regularnie odrobaczany i szczepiony, dawki i częstotliwość szczepień określa weterynarz.

 

Właściwa opieka i żywienie dostosowane do potrzeb i wieku pozwoli naszemu psiemu seniorowi długo cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.


Poniżej Bazyl - prawie 11 letni dog argentyński w oryginalnym ubranku wykonanym przez właścicielkę, chroniącym stawy, które dokuczają mu od jakiegoś czasu.